Jak zvládnout partnerský rozchod

Možná si dokážete vybavit některé scény z českého filmu „Hodíme se k sobě miláčku“. Excelentní herecké výkony Ivy Janžurové, Jany Brejchové, Josefa Bláhy a Vlastimila Brodského dokonale pobaví a od srdce rozesmějí, je to však jen komedie a v životě není žádný rozchod pro nikoho z nás ničím zábavným. Sledovat peripetie herců podle filmového scénáře je zkrátka mnohem snazší, než něco podobného prožít na vlastní kůži.

Žádná příručka vám spolehlivě neporadí, nelze vytvořit univerzální recepturu a každá situace je svým způsobem specifická. Přesto jsou však některé záchytné body platné pro většinu rozchodů:
stín žaluzií

Zbavte se všech věcí, které partnerku připomínají – ideální je, jestliže máte možnost vyskládat je do papírové nebo plastové přepravky a někam je uložit mimo dosah vašich očí, třeba k rodičům do jejich domu na půdu, kde nepřijdou k úhoně. Zbavovat byste se jich neměli, protože každou bolest léčí čas a po několika letech si docela rádi společné chvíle vybavíte. Ve vzpomínkách pak setrvá to dobré, zvláště tehdy, pokud dokážete odpouštět.

Věnujte se koníčkům – jakákoli záliba, které se musíte věnovat naplno, pomáhá. Terapeutickým prostředkem je starost o nějaké zvíře – morče, kočku, králíka, činčilu, akvarijní rybky.

Sportujte – máte teď spoustu volného času sami pro sebe, tak jej využijte. Zajděte k rodičům na dobrou kávu nebo čaj, naplánujte si výlet vlakem podél řeky a vezměte jako spoluzavazadlo bicykl, namísto navigace v telefonu papírovou mapu a víkendový pobyt spojte i s ubytováním a dobrou večeří.
rozdělený pár

Poproste o časté návštěvy – bolest zmírní nejlépe zábavná činnost s přáteli, pokud možno nikoli s partnerským párem, ale s jednotlivci, nejlépe stejného pohlaví. Výhodu mají ti, co jezdí s kamarády na výlety do přírody, pořádají vodácké nebo horolezecké výpravy, nebo jezdí na koni.

Vysílejte prosbu do Vesmíru – zdá se to hloupost, ale řada lidí už na tuto meditaci dostala odpověď. Stačí občas zopakovat krátkou mantru, že hledáte někoho na úrovni, s kým byste rádi prožili krásné chvíle, a nechte se překvapit. Jsou věci mezi nebem a zemí, na které dosud vědci neznají odpověď, přesto fungují.