Mayská civilizace láká na Yucatan stále více turistů

Nejspíš každý, kdo zamíří na Yucatan, si jde prohlédnout stavby tajemných Mayů, kteří zde měli kořeny. V pralese se člověk cítí jako dobrodruh, takže je samozřejmé, že se potom všichni těšíme zpátky na pláže a k moři. Ale jaké letovisko si vybrat ze všech těch, které jsou na Yucatanu k dispozici? Přinášíme vám pro vaši letošní dovolenou malý přehled a také doporučení, jaká další místa včetně dalších mayských památek zde navštívit.

Tulum – město pláží a zábavy

Přímořské městečko Tulum leží jenom kousek od místa, kde začínají husté džungle. Tento přístav zde stojí už od dob civilizace Mayů, a to kvůli přepravě zboží z přístavu do džungle. Ostatně i tady se nacházejí mayské stavby, hlavně chrámy, které měly sloužit zřejmě na ochranu lodníků a výprav, ale také měly chránit pobřeží. Podle odhadů historiků zde žilo až šestnáct set obyvatel.
Okolo Tulumu stála pevnost
Dnes jsou to většinou rozvaliny
Najdete zde čisté pláže
Můžete využít možností projížďky lodí
I zde se nachází mayský chrám na skále kousek od pláže

Cenotes

Jedná se o jeskyni, kde vznikly krasové útvary. Vlastně jsou to zatopené skály, které kdysi nejspíš složily Mayům jako nějaké velké místnosti, možná skladovací. Ty byly zatopeny a po dlouhou dobu mohlo Mayům toto místo sloužit jako zdroj pitné vody.
· V některých zatopených prostorách můžete plavat, či šnorchlovat, ale v některých hlubších, které jsou zde stovky let, se můžete i potápět.
· Mayové si mysleli, že tyto zatopené jeskyně a krasové útvary jsou vstupem do podsvětí. Do některých obyvatelé házeli své oběti, někdy i ty lidské.

Pokud milujete potápění:
Jste-li amatéři vydejte se spíše k destinaci Playa del Carmen, případně na ostrov Cozumel. Můžete zde sledovat život okolo korálových útesů v moři, které má šestadvacet stupňů celsia a viditelnost ve vzdálenosti až sedm metrů.